شما هنوز به سایت وارد نشده اید.
سه شنبه 29 خرداد 1397
ورود به سایت
آمار سایت
بازدید امروز: 10,612
بازدید دیروز: 29,327
بازدید کل: 85,195,151
کاربران عضو: 3
کاربران مهمان: 137
کاربران حاضر: 140
کدخبر: 6424 زمان ارسال: سه شنبه 08 آذر 1390 - 09:49 تعداد بازدید: 7422
منابع درسی و ضرایب جدید کنکور دکتری سراسری (نیمه متمرکز) سال 1391 منتشر شد

سازمان سنجش آموزش کشور منابع درسی 278 رشته را با یک هزار و 550 ماده امتحانی برای دومین آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 91 منتشر کرد.
منابع درسی به همراه جزئیات ثبت نام از امروز بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و داوطلبان برای اطلاع از سهمیه ها و شرایط و جزئیات ثبت نام می توانند علاوه بر مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org  آن را در نشریه پیک سنجش نیز مطالعه کنند.


سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور بدین‌ وسیله‌ به‌ اطلاع‌ کلیه‌ متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه‌متمرکز) سال 1391 می رساند که ثبت نام برای شرکت در آزمون مذکور از طریق شبکه اینترنت این سازمان از روز یکشنبه  25/10/1390 آغاز و در روز یکشنبه 2/11/90  پایان‌ می‌پذیرد، لذا کلیه‌ داوطلبان‌ متقاضی‌ ثبت نام که دارای شرایط عمومی واختصاصی ذیل باشند، می‌توانند در آزمون مذکور ثبت‌نام و شرکت نمایند.

 
مقدمه‌:
سرعت پرشتاب علم و فناوری در همه امور و ظهور رشته‌های جدید دانشگاهی، متولیان آموزش عالی را در شرایطی قرار می‌دهد که تغییرات لازم را جهت بهبود اجرای آزمون بوجود آورند. لذا، دومین آزمون نیمه‌متمرکز دکتری با آزمون اول از لحاظ محتوایی و روش برگزاری متفاوت خواهد بود. در این آزمون علاوه بر مواد عمومی آزمون (زبان و استعداد تحصیلی)، مجموعه‌ای از دروس تخصصی از دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد لحاظ گردیده است. آزمون دکتری سال 91 برای حدود 278 رشته با 1550 ماده امتحانی برگزار خواهد شد که فهرست آنها برای تمامی رشته‌ها به همراه رشته‌های مرتبط در جداول انتهائی این اطلاعیه آمده است. لذا، شرایط و ضوابط ثبت‌نام و شرکت داوطلبان در آزمون مذکور به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

اهداف:
آزمون دکتری (Ph.D) سال 1391 بصورت نیمه‌متمرکز به منظور تأمین اهداف زیر برگزار می‌گردد:
عدالت آموزشی و فرصت برابر برای متقاضیان ورود به دوره دکتری.
سنجش علمی داوطلبان ورود به دوره دکتری براساس دروس اختصاصی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.
ایجاد وحدت رویه و هماهنگی دانشگاه با سیاست‌های وزارت علوم در پذیرش دانشجو.
کمک به دانشگاه برای پذیرش دانشجویان مستعد در دوره دکتری.
کاهش هزینه اجرای آزمون‌های موازی و جلوگیری از اتلاف منابع.
کمک به موسسات و وزارتخانه ها جهت ارزشیابی متقاصییان استخدام آنها
جلوگیری از شرکت متعدد داوطلب در آزمون‌های مختلف.

تعاریف‌:
 مفاهیم‌ بعضی‌ از اصطلاحات‌ بکار رفته‌ در ‌ دفترچه‌ راهنمای آزمون  به‌ شرح‌ زیر است:
الف) دوره دکتری: بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است که به اعطای مدرک تحصیلی می­انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نوآوری در زمینه­های مختلف علوم فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرزهای دانش مؤثر باشند.
ب) شیوه آموزشی ـ پژوهشی: دوره‌ای که محتوای برنامه آن مشتمل بر واحدهای درسی کارهای پژوهشی و پایان‌نامه است.
ج) پایان نامه: فعالیت پژوهشی ـ تحقیقاتی است که در زمینه رشته تحصیلی مربوط و تحت راهنمایی و مشاوره و اساتیدو  هیأت داوران قرار می‌گیرد.
د) سمینار: منظور تحقیق و تتبع نظری است که دانشجویان گرد هم می‌آیند و به تشریح موضوع مورد مطالعه خود می‌پردازند.
ه‍(  گروه آزمایشی‌: رشته‌های ‌مختلف تحصیلی آموزش ‌عالی ‌با توجه ‌به ‌تجانس ‌آنها به ‌گروه‌های‌ نه‌گانه، علوم‌ انسانی، علوم‌ پایه، فنی‌ و مهندسی‌، کشاورزی، هنر، علوم‌ پزشکی، دامپزشکی، زبان و تربیت بدنی تقسیم‌ می‌شود.
تبصره‌: پذیرش دانشجو رشته‌های گروه علوم پزشکی منحصراً برای دانشگاه تربیت مدرس صورت می­گیرد و پذیرفته‌شدگان فقط در آن دانشگاه ادامه تحصیل خواهند داد.
و) مقاطع‌ تحصیلی‌: مقـاطع تحصیلی‌ ‌نشانگر طول‌ مدت‌ تحصیل‌ و نوع‌ مدرک‌ اعطایی‌ در پایان‌ تحصیل‌ است‌ که عبارتند از:
 1- کارشناسی‌ (لیسانس‌)         2- کارشناسی‌ ارشد(فوق‌ لیسانس)        3- دکترای‌ حرفه‌ای      4- دکتری (Ph.D).
ز)  گروه آموزشی: کوچکترین واحد سازمانی آموزشی یا پژوهشی مستقر در دانشکده می‌باشد.
ح) رشته‌ امتحانی‌: هر داوطلب‌ بر اساس‌ میزان‌ علاقه‌مندی‌ خود به‌ رشته‌ یا رشته‌های‌ تحصیلی‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، می‌تواند حداکثر در یک کدرشته‌ امتحانی از یک گروه آزمایشی‌ ثبت‌نام‌ و در آزمون مربوط شرکت نماید.
ط) دانشجوی‌ سال‌ آخر: به‌ کسی‌ اطلاق‌ می‌شود که‌ حداکثر تا تاریخ 31/6/1391 بطور قطع‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد از دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالی داخل و یا خارج از کشور مورد تأیید شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ یا وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ و یا وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ فارغ‌التحصیل‌ شود.
ی) تعهد خدمت‌ آموزش‌ رایگان‌: افرادی‌ که‌ بلافاصله‌ پس‌ از فراغت‌ از تحصیل‌ در دوره‌ کارشناسی ارشد‌ در این‌ آزمون‌ پذیرفته‌ می‌شوند و به‌ موجب‌ ماده‌ 2 آیین‌نامه‌ اجرایی‌قانون‌ آموزش‌ رایگان‌ از مزایای‌ آموزش‌ رایگان‌ بهره‌مند شده‌اند، تعهدات‌ مربوط به‌ بهره‌مندی‌ از آموزش‌ رایگان‌ آنان‌ در مقاطع‌ تحصیلی گذشته‌ پس‌ از پایان ‌تحصیلات‌ دوره‌ دکتری انجام‌ می‌پذیرد. درخصوص رشته‌های وابسته به وزارت بهداشت برابر با ضوابط و شرایط مربوطه عمل خواهد شد.
ک) معدل‌: عبارت است از معدل مندرج در گواهینامه موقت یا مدرک رسمی فارغ‌التحصیلان دوره‌های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و درصورت فارغ‌التحصیل نشدن میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده برای دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد که حداکثر تا تاریخ 31/6/91 فارغ‌التحصیل خواهند شد.
ل) کد رهگیری: شامل یک کد 14 رقمی (تلفیقی از اعداد و حروف) می‌باشد که پس از پایان مراحل ثبت‌نام از طریق سایت به هر داوطلب داده می‌شود و لازم است که تا پایان اعلام نتایج نزد داوطلب نگهداری شود.
 
 
مقررات آموزشی دوره دکتری (Ph.D
داوطلبان جهت کسب اطلاعات در خصوص مقررات آموزشی، میزان شهریه دوره‌های نوبت دوم (شبانه)، دوره‌های غیرانتفاعی، بین‌الملل و پیام نور و سایر شرایط و ضوابط دوره دکتری، به سایت اینترنتی وزارت علوم‌‌، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و سایت‌های مرتبط مراجعه نمایند.
شرایط عمومی‌ و اختصاصی‌ داوطلبان:
 داوطلبان‌ لازم‌ است‌ دارای‌ شرایط عمومی‌ و اختصاصی‌ به‌ شرح‌ ذیل‌ بوده‌ و از لحاظ مقررات‌ وظیفه‌ عمومی‌ منعی‌ نداشته‌ باشند.
شرایط عمومی‌:
الف) اعتقاد به‌ اسلام‌ یا یکی‌ از ادیان‌ تصریح‌ شده‌ در قانون‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌.
ب) ملتزم‌ بودن‌ به‌ احکام‌ عملی‌ اسلام‌ (انجام‌ دادن‌ واجبات‌ و پرهیز کردن‌ از محرمات‌).
تبصره ‌1: ملاک،‌ وضع‌ کنونی‌ داوطلب‌ در هنگام‌ ثبت‌نام‌ است‌.
تبصره ‌2: اقلیت‌های‌ دینی‌ (ادیان‌ رسمی‌) مندرج‌ در قانون‌ اساسی‌ از این‌ شرط مستثنی‌ هستند (به‌ شرط عدم‌ تجاهر به‌ نقض‌ احکام‌ اسلام‌).
ج) عدم‌ احراز عناد (نه‌ اعتراض‌) نسبت‌ به‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌.
تبصره‌: در صورتی‌ که‌ داوطلب‌ سابقاً با نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ عناد داشته‌، باید تغییر نظر او احراز شود.
د) نداشتن‌ سابقه‌ عضویت‌ در ساواک‌ و فراماسونری‌ و اعقاب‌ آن براساس استعلام‌های انجام شده.
ه‍‌) عدم‌ احراز فساد اخلاقی‌.
و) عدم‌ اشتهار به‌ ارتکاب‌ اعمال‌ خلاف‌ شئون‌ شغلی‌ و تحصیلی‌ در طول‌ تحصیل‌ یا زمان‌ اشتغال‌ (در صورت‌ اشتغال‌ فعلی‌).
ز) برخورداری‌ از توانایی‌ جسمی‌ به‌ تناسب‌ رشته‌ انتخابی‌ و عدم‌ اعتیاد به‌ مواد مخدر.
 
شرایط اختصاصی:
الف) داشتن‌ کارشناسی‌ ارشد (فوق‌ لیسانس)‌ یا دکترای‌ حرفه‌ای‌ یا اشتغال‌ به‌ تحصیل‌ در سال‌ آخر مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد یا دکترای حرفه‌ای که‌ مدرک‌ مذکور مورد تأیید شورای ‌عالی ‌انقلاب‌ فرهنگی‌ یا وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ و یا وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ باشد.
تبصره 1: فارغ‌التحصیلان‌ و دانشجویان‌ رشته‌های‌ گروه ‌پزشکی‌ متقاضی ‌شرکت‌ در این ‌آزمون‌، قبل‌ از اقدام‌ به‌ ثبت‌نام‌ باید توجه‌ داشته‌ باشند که‌ از لحاظ طرح‌ تعهد خدمت‌ به‌ وزارت ‌بهداشت‌، درمان ‌و آموزش‌ پزشکی‌، وضعیت‌ خود را مشخص‌ و از نظر وزارت‌ مذکور منعی‌ برای ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ و در صورت قبولی برای ادامه تحصیل نداشته باشند. در غیر این‌ صورت‌ عواقب‌ مترتب‌ بر آن،‌ به‌ عهده‌ شخص‌ متقاضی‌ خواهد بود.
تبصره 2: باتوجه به اینکه ادامه تحصیل در مقطع دکتری بصورت تمام وقت می‌باشد، داوطلبان‌ شاغل‌ در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای‌ دولتی‌ باید قبل‌ از ثبت‌نام‌ موافقت‌ کتبی‌ و بدون‌ قید و شرط محل کار‌ خود را مبنی‌ بر ادامه‌ تحصیل‌ دریافت‌ و آن را نزد خود نگه دارند.
تبصره3: رشته تحصیلی انتخابی داوطلبان در دوره دکتری بایستی متناسب با رشته‌ی مقطع کارشناسی ارشد آنها باشد، به عبارتی داوطلبانی که رشته تحصیلی آنها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مغایرت دارد می‌بایست بر اساس رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در رشته مورد نظر ثبت نام نمایند.
ب) براساس‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌ برنامه‌ریزی‌ به‌ فارغ‌التحصیلان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ معتبر خارجی‌ که‌ به‌ دلیل‌ کیفیت‌ (اعتبار دانشگاه‌ و محتوای‌ درسی‌) به‌ مدرک‌ فارغ‌التحصیلی‌ ارزشیابی‌ شده‌ آنان‌ عنوان‌ معادل‌ تعلق‌ گرفته‌ است‌، اجازه شرکت در آزمون مذکور داده نمی‌شود. مگر اینکه در آزمون‌های معادل دوره کارشناسی ارشد که در سال‌های 1387، 1388 و یا 1389 توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شده است پذیرفته شده باشند.
ج) دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد (معادل فوق لیسانس) مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌، وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی و یا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که در آزمون جامع دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد (سال‌های 1387، 1388 و یا 1389) حدنصاب نمره علمی لازم را کسب نموده و پذیرفته شده‌اند، می‌توانند در آزمون رشته‌های تحصیلی دوره دکتری (Ph.D) گروه امتحانی مربوط، ثبت‌نام و شرکت نمایند. این قبیل داوطلبان در صورت موفقیت در این آزمون لازم است کارنامه نتیجه آزمون جامع مدرک معادل کارشناسی ارشد خود را پس از پذیرفته شدن به همراه سایر مدارک لازم به دانشگاه محل قبولی ارائه نمایند. همچنین دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که دوره تحصیلی آنان با مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شده باشد و مدرک آنان مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد، می توانند در آزمون دکتری (Ph.D) شرکت و در صورت پذیرفته شدن ادامه تحصیل دهند.
د ) بر اساس‌ مصوبه‌ جلسه 368 مورخ ‌3/11/74 شورای عالی‌ انقلاب فرهنگی‌ در مورد مدارک‌ تحصیلی‌ صادر شده‌ توسط مدیریت‌ یکی از حوزه‌های‌ علمیه‌ قم و خراسان، فضلا و طلاب ‌حوزه‌های علمیه که بر اساس‌ مدرک‌ صادر شده‌ توسط مدیریت یکی از حوزه‌های علمیه قم‌ و خراسان دوره ‌سطح 3 را گذرانده‌اند و یا تا تاریخ 31/6/1391 فارغ‌التحصیل‌ می‌شوند،‌ منحصراً می‌توانند در یکی‌ از کدرشته‌های ‌امتحانی مرتبط در گروه علوم انسانی ثبت‌نام‌ و در آزمون‌ آن‌ شرکت‌ نمایند و در صورت پذیرفته‌شدن مشروط به گذراندن دروس پیش‌نیاز به تشخیص گروه آموزشی ادامه تحصیل دهند. بدیهی‌ است ‌این‌ دسته‌ از داوطلبان‌ باید تصویر مدرک‌ فراغت‌ از تحصیل‌ خود را که‌ توسط مدیریت‌‌ حوزه­­های علمیه‌ صادر گردیده ‌است‌ در اختیار داشته باشند.
ه‍ ) پذیرفته‌شدگان ‌نهایی ‌آزمون‌ دکتری (Ph.D) سال 1390 حتی در صورت انصراف قطعی حق ‌ثبت‌نام‌ و شرکت ‌در این ‌آزمون ‌را ندارند.
و ) داوطلبانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند، لازم است معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در ردیف‌های مربوطه تقاضانامه درج نمایند. همچنین داوطلبانی که حداکثرتا تاریخ 31/6/91 فارغ‌التحصیل خواهند شد لازم است علاوه بر درج معدل دوره کارشناسی، میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده در مقطع کارشناسی ارشد را حداکثر تا تاریخ 31/6/1390 در تقاضانامه درج نموده و نسبت به تکمیل و تأیید فرم معدل مندرج در  دفترچه راهنما از سوی دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد اقدام نمایند.
تذکر مهم: داوطلب باید در زمان قبولی نهایی، معدل خود را با مدرک معتبر به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی محل قبولی ارائه دهد و لازم است مغایرتی بین معدل اعلام شده به این سازمان با معدل مدرک ارائه شده به محل قبولی وجود نداشته باشد. بدیهی است در صورت مغایرت معدل، قبولی فرد پذیرفته ‌شده در هر مرحله از تحصیل که باشد لغو و به درخواست وی ترتیب اثر داده نخواهد شد و حق هرگونه اعتراضی از داوطلب سلب خواهد شد.
تبصره: دانشجویان سال‌آخر و‌ یا فارغ‌التحصیلان مقطع‌ کارشناسی ­ارشد و دکترای حرفه­ای که ‌معدل آنان کمتر از 14 می‌باشد، حق ‌ثبت‌نام ‌و شرکت‌ در این‌ آزمون ‌را­ ندارند.
ز ) پذیرفته‌شدگان‌ با توجه‌ به‌ تعهدات‌ آموزش‌ رایگان‌ باید دو برابر طول‌ مدت‌ تحصیل‌ دوره‌ دکتری، در موقع‌ ثبت‌نام‌ تعهد بسپارند تا در صورت نیاز محلی‌ که‌ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ تعیین‌ می‌کند به‌ خدمت‌ اشتغال‌ ورزند.
تبصره: پذیرفته‌شدگان‌ شاغل‌ در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای‌ دولتی‌ با توجه‌ به‌ تعهدات‌ آموزش‌ رایگان‌ باید برابر طول‌ مدت‌ تحصیل‌ دوره‌ دکتری (Ph.D)، در موقع‌ ثبت‌نام‌ به‌ وزارتخانه‌، سازمان‌ و یا نهاد دولتی‌ مربوط تعهد خدمت‌ بسپارند.
ح ) وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ به‌ هیچیک‌ از دانشجویان‌ مقطع‌ دکتری، بورس‌ تحصیلی‌ اعطاء نمی‌نماید در صورت لزوم و بورسیه شدن پذیرفته شدگان نهایی پس از اعلام نتایج نهایی براساس نیاز دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور صورت خواهد گرفت.
ط ) بهره‌مندان‌ از مزایای‌ صندوق‌های‌ رفاه‌ دانشجویان‌ چنانچه‌ قصد ادامه ‌تحصیل‌ در مقطع‌ بالاتر را داشته‌ باشند، می‌توانند با سپردن‌ تضمین‌ کافی (به ‌تشخیص ‌صندوق‌های‌ رفاه‌ دانشجویان‌) به ‌صندوق‌های ‌مذکور، انجام‌ تعهد خود را به‌ بعد از خاتمه‌ مقطع‌ تحصیلی‌ جدید موکول‌ نمایند.
ی) استفاده از مأموریت آموزشی تابع مقررات مربوطه می‌باشد و شرکت و پذیرش در آزمون برای متقاضی بمنزله موافقت با مأموریت آموزشی نخواهد بود.
تبصره: چنانچه‌ هر یک‌ از فارغ‌التحصیلان‌ پس‌ از اشتغال‌ و کسب‌ درآمد نسبت‌ به‌ پرداخت‌ اقساط وام‌ خود اقدام‌ ننموده‌ باشند، مشمول‌ تسهیلات‌ موضوع‌ این‌ بند نخواهند شد و لازم‌ است‌ قبل ‌از ثبت‌نام ‌در مقطع ‌تحصیلی‌ جدید با صندوق‌های ‌رفاه‌ دانشجویان‌ تسویه‌ حساب‌ نمایند.
 
مقررات‌ وظیفه‌ عمومی‌:
بر اساس‌ اعلام‌ رسمی‌ سازمان‌ وظیفه‌ عمومی‌ نیروی‌ انتظامی‌، داوطلب‌ مرد لازم‌ است‌ یکی‌ از شرایط زیر را دارا بوده و یکی از کدهای 9 گانه ذیل را در بخش مربوط به تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نمایند.
کد 1) دارا بودن کارت‌ پایان‌ خدمت‌.
کد 2) دارا بودن کارت‌ معافیت‌ دائم (کفالت،‌ پزشکی‌ و موارد خاص).
کد 3) متولد سال‌ 1352 و قبل‌ از آن‌، برای دارندگان دانشنامه کارشناسی ارشد.
کد 4) داشتن برگه اعزام به خدمت بدون مهر غیبت‌ که مهلت اعزام مندرج در آن در زمان ثبت‌نام سپری نشده باشد.
تبصره 1: پذیرفته‌شدگانی که به هنگام ثبت‌نام در دانشگاه مدت 6 ماه از تاریخ فراغت از تحصیل آنان در دوره کارشناسی ارشد سپری نشده باشد و تحصیل آنها در سنوات مجاز پایان یافته باشد، نیازی به ارائه برگ اعزام به خدمت ندارند.
تبصره 2: این‌ افراد لازم‌ است‌ در تاریخی‌ که‌ توسط سازمان وظیفه‌ عمومی‌ نیروی‌ انتظامی‌ اعلام‌ می‌شود به‌ خدمت‌ اعزام‌ شوند. بدیهی‌ است‌ در صورت‌ پذیرفته‌ شدن‌ و دارا بودن‌ سایر شرایط و ضوابط، در هر مرحله‌ای‌ از خدمت‌ وظیفه ‌ترخیص‌ خواهند شد. در غیر این‌ صورت‌ غایب‌ محسوب‌ شده‌ و قبولی‌ آنان‌ «کان‌لم‌یکن‌» تلقی‌ می‌گردد.
کد 5) ارائه گواهی و موافقت از سازمان یا وزارتخانه مربوطه برای مشمولان متعهد خدمت در سازمان‌ها و یا وزارتخانه‌ها مبنی بر اینکه دوران تعهد خدمت آنان به سازمان تا تاریخ 31/6/1391 به‌ پایان‌ می‌رسد.
تبصره: ثبت‌نام و شرکت مشمولین متعهد خدمت در وزارت آموزش و پرورش با رعایت قوانین موضوعه، در صورت موافقت وزارتخانه ذیربط با منفک شدن از ادامه انجام تعهد و شروع مجدد آن پس از پایان تحصیل، بلامانع خواهد بود.
کد 6) دانشجوی‌ سال‌ آخر مقطع کارشناسی ارشد که تا تاریخ 31/6/1391  در سنوات مجاز فارغ‌التحصیل‌ می‌شود.
کد 7) کارکنان شاغل‌ رسمی‌ در نیروهای‌ نظامی‌ و انتظامی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ با ارائه‌ گواهی‌ موافقت‌ از یگان‌ مربوط.
کد 8) طلبه‌ دارنده‌ مدرک‌ معادل کارشناسی ارشد (فوق لیسانس‌‌) مورد تأیید، به‌ شرطی‌ که‌ شورای‌ مدیریت‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ یا شورای حوزه علمیه خراسان تأیید نماید که‌ معافیت‌ تحصیلی‌ وی‌ در حوزه‌، پوششی‌ برای تحصیل‌ در دانشگاه‌ نیست‌ و طلبه‌ قادر است‌ ضمن‌ اشتغال‌ به‌ تحصیل‌ در حوزه‌، به‌ موازات‌ آن‌ در دانشگاه‌ نیز تحصیل‌ کند، با همان‌ معافیت‌ تحصیلی‌ حوزه‌، اشتغال ‌به‌ تحصیل‌ وی‌ در دانشگاه‌ بلامانع‌ است‌. بدیهی‌ است‌ هر موقع‌ حوزه‌ علمیه‌ معافیت‌ تحصیلی‌ طلبه‌ای‌ را خاتمه ‌یافته ‌اعلام‌ کند، مشمول‌ دیگر نمی‌تواند به‌ عنوان ‌دانشجو از معافیت‌ تحصیلی‌ دانشگاه‌ استفاده‌ نماید و باید به‌ خدمت‌ اعزام‌ شود.
تبصره: افراد مشمول‌ بند 8 فوق‌ قبل‌ از ثبت‌نام‌ در آزمون‌ باید موافقتنامه‌ مذکور را از شورای مدیریت یکی از حوزه‌های علمیه فوق‌الذکر دریافت‌ و به‌ هنگام‌ ثبت‌نام در دانشگاه‌ ارائه‌ نمایند.
کد 9) مشمولان دارای کارت معافیت موقت (بدون غیبت) که حداکثر یک ماه از تاریخ خاتمه معافیت موقت آنان سپری نشده باشد.
کد 10) سربازان وظیفه در حال خدمت بدون غیبت اولیه با اعلام قبولی از سوی دانشگاه و صدور مجوز تحصیل از سوی سازمان وظیفه عمومی به شرط اینکه دانشجوی انصرافی و یا اخراجی نبوده باشند.
تذکر مهم: مشمولان غایب به هیچ وجه حق شرکت در این آزمون را نداشته و در صورت شرکت و قبولی، مجوز تحصیل برای آنان صادر نخواهد شد و دانشگاه‌ها نیز مجاز به ثبت‌نام از آنها نمی‌باشند.
 
شرایط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجی:
داوطلبان شرکت‌کننده اتباع غیرایرانی، باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون، دارای شرایط ذیل بوده و بند 16 تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی، علامتگذاری و تکمیل نمایند.
1- ثبت‌نام اتباع غیرایرانی مقیم ایران منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر زیر می‌باشد.
1-1- گذرنامه که دارای پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-1- دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
3-1- کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در سال 1390، صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
4-1- کارت آمایش مرحله ششم صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
5-1- فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران مجاز به شرکت در آزمون دوره دکتری (Ph.D) سال 1391 می‌باشند.
تبصره: در هر مرحله‌ای مغایرت شرایط داوطلب با شرایط اعلام شده فوق‌الذکر، از سوی مراجع ذیصلاح تشخیص داده شود، از ادامه مراحل گزینش یا تحصیل داوطلب جلوگیری بعمل خواهد‌آمد.
2- ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان غیرایرانی و اجرای روند امور کنسولی آنان بر اساس مفاد شیوه‌نامه ثبت‌نام و پذیرش شدگان غیرایرانی که به تصویب کارگروه دانشجویان غیرایرانی رسیده است، انجام می‌پذیرد.
3- داوطلبان غیرایرانی ملزم به مطالعه دقیق مندرجات دفترچه‌های راهنمای آزمون بوده و هیچ عذری مبنی بر عدم اطلاع از مفاد دفترچه‌ها پذیرفته نیست.
4- چنانچه اتباع غیرایرانی که در ردیف پذیرفته‌شدگان نهایی این آزمون قرار گرفته‌اند، در زمان ثبت‌نام بند 16 تقاضانامه را علامتگذاری ننموده باشند، پذیرش آنان لغو خواهد شد.
5- تحصیل همزمان اتباع غیرایرانی شاغل به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی در واحدهای آموزشی دانشگاه‌های پیام‌نور، جامع علمی کاربردی و مرکز جامعه المصطفی(ص) العالمیه ممنوع می‌باشد.
6- کلیه پذیرفته شدگان غیرایرانی دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، موظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشند.
7- اتباع غیرایرانی مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی نمی‌باشند. بدیهی است در صورت پذیرش و اعلام قبولی داوطلبان غیرایرانی در مناطق ممنوعه، پذیرش آنان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آن مناطق، «کان لم یکن» تلقی می‌گردد. توضیح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای این داوطلبان، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.
8- پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته‌هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود (از جمله تعهدات استخدامی) و رشته‌های خاص و حساس اکیداً ممنوع می‌باشد. توضیح و فهرست این رشته‌ها، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.
9- کلیه اتباع غیرایرانی متقاضی ثبت‌نام و شرکت در آزمون دکتری (Ph.D) سال 1391، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اعلام شده، لازم است در زمان ثبت‌نام با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org و ورود به لینک مربوطه نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایند؛ که پس از تکمیل اطلاعات مورد درخواست در سایت، به این دسته از داوطلبان یک کد پیگیری 13 رقمی داده خواهد شد که داوطلب می‌بایست این کد را دقیقاً در محل مخصوصی که در بند 16 تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی، پیش‌بینی شده است درج نمایند.
 
سهمیه‌ها:
کلیه قوانین ومصوبات مربوط به اعمال سهمیه‌های مختلف کماکان همانند گذشته به قوت خود باقی است و گزینش داوطلبان واجد شرایط براساس مصوبات مربوطه صورت می‌گیرد ولی شرکت کلیه داوطلبان در آزمون نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1391 الزامی می‌باشد براساس مقرارت و مصوبات مربوطه  20درصد از ظرفیت پذیرش به ایثارگران انقلاب اسلامی، به شرط کسب حدنصاب نمره علمی اختصاص دارد.
تبصره: داوطلبان واجد شرایط بایستی در آزمون شرکت نموده و حداقل 80درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب نمایند.
سهمیه‌ رزمندگان‌:
هر یک ‌از داوطلبان ‌متقاضی‌ سهمیه‌ رزمندگان‌ می‌توانند بر اساس‌ شرایط خود که ‌در بندهای‌ «الف‌» تا « ج» ذیل ‌آمده ‌است ‌متقاضی‌ این‌ سهمیه‌ شوند.
الف) رزمندگانی که بر اساس ماده 1 و تبصره‌های چهارگانه ماده مذکور در آیین‌نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ‌ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسیجی ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالی‌ از تاریخ ‌31/6/1359 لغایت‌ 31/6/1367 حداقل‌ شش‌ (6) ماه‌ متوالی‌ یا متناوب‌ داوطلبانه‌ در مناطق‌ عملیاتی ‌جبهه‌های‌ نبرد حق‌ علیه‌ باطل‌ حضور داشته‌اند، لازم‌ است‌ ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) یا وزارت جهادکشاورزی مورد تائید نهائی قرار گیرد.
تذکرمهم: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان نسبت به دریافت کدرهگیری 12 رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در  محلی که در تقاضانامه اینترنتی در نظر گرفته شده درج نمایند.
تبصره 1: داوطلبان ‌متقاضی‌ استفاده ‌از سهمیه ‌رزمندگان (سازمان ‌بسیج مستضعفین) در صورت عدم‌ تایید سهمیه‌ و درج سهمیه آزاد بر روی کارت ورود به جلسه، به‌ واحدهای‌تابعه ‌شهرستان‌های ‌محل‌ تشکیل پرونده مراجعه ‌نمایند.
تبصره 2: کد رهگیری 12 رقمی برای هر آزمون در هر سال متفاوت می‌باشد. لذا داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دریافت کد رهگیری 12 رقمی مخصوص همان آزمون اقدام کنند.
تبصره 3: مناطق‌ عملیاتی‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌ دفاع‌ تعیین‌ می‌شود.
تبصره 4: مدت‌ حضور یا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظیفه‌ و همچنین‌ تعهدات‌ و مأموریت‌های‌ خدمتی‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های‌ نظامی‌ در جبهه‌ و نیز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجویان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌، حضور داوطلبانه‌ تلقی‌ نمی‌شود.
تبصره 5: نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه‌های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌شوند.
تبصره 6: فرزندان و همسران رزمندگانی که منحصراً مدت حضور در جبهه را دارند، مشمول استفاده از این سهمیه نخواهند بود.
ب) جانبازان‌ 25% و بالاتر‌، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر، آزادگان‌ و فرزندان‌ و همسران‌ آنان‌، و همچنین‌ فرزندان ‌و همسران‌ شهدا، مفقودین ‌و اسرا برای ‌استفاده‌ از سهمیه ‌رزمندگان‌ باید براساس‌ ضوابط مندرج‌ در بند ذیل‌ اقدام‌ کنند.
این قبیل داوطلبان ضمن مراجعه به سایت اینترنتی ایثار به آدرس: WWW.isaar.ir با درج کد ملی و کد ایثارگری و اطلاعات لازم در لینک مربوط کد 12 رقمی رهگیری دریافت دارند و آن را در بند 12 تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نماید. پس از آن ضمن مراجعه به سایت ایثار در قسمت پیگیری سهمیه از وضعیت تأیید یا عدم تأیید سهمیه خود مطلع شوند و در صورت هرگونه مشکل با شماره تلفن‌های مندرج در سایت ایثار (سامانه تأیید سهمیه)تماس حاصل نمایند. با توجه به متفاوت بودن کد رهگیری 12 رقمی در هر آزمون و در هر سال داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به این سایت نسبت به دریافت کد رهگیری 12 رقمی مخصوص آن آزمون اقدام کنند.
تذکرمهم: جانبازان ‌با درصد جانبازی حداقل 25% و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، ضمن درج کدرهگیری در تقاضانامه ثبت‌نامی، به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) مراجعه و با ارائه کارت جانبازی و یا آزادگی، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تکمیل نمایند، تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام، توسط ستاد مشترک سپاه ‌پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تائید نهائی قرارگیرد و درگزینش نهائی به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازی و مدت اسارت اضافه گردد.(این قبیل داوطلبان نیازی به دریافت کدرهگیری مجدد از ارگان‌های مذکور را ندارند و بر اساس کد رهگیری سایت ایثار شناسایی می‌شوند).
ج) بر اساس‌ تبصره ‌2 ماده ‌10 آیین‌نامه ‌اجرایی‌ قانون ‌ایجاد تسهیلات‌ برای‌ ورود رزمندگان‌ و جهادگران‌ داوطلب ‌بسیجی‌ به‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالی‌ مصوب 18/2/1368 هیأت‌ محترم‌ وزیران و قانون اصلاح‌ قانون‌ مذکور مصوب 11/9/71 مجلس‌ محترم‌ شورای‌ اسلامی‌، داوطلبانــی‌ که‌ از سـال‌ 1368 به‌ بعد با سهمیه‌ رزمندگان‌ در آزمون‌های‌ ورودی‌ کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرفته‌ شده‌اند، در صورتی‌ که‌ دارای‌ حداقـل‌ مدت‌ 18 ماه‌ حضور داوطلبانه‌ در جبهه‌های‌ نبرد حق‌ علیه‌ باطل ‌باشند، با توجه به تذکر مهم فوق می‌توانند در این‌ آزمون‌ با سهمیه‌ رزمندگان‌ شرکت‌ نمایند. در غیر این‌ صورت‌ حق‌ استفاده‌ از سهمیه‌ رزمندگان‌ در آزمون‌ ورودی‌ دکتری (Ph.D) سال‌ 1391 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور را نخواهند داشت‌. به عبارتی به ازای هر 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل، می توان  در هر آزمون ورودی از تسهیلات مربوطه برخوردار شد.
تبصره 1: آن‌ دسته‌ از داوطلبانی‌ که‌ با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در دوره کاردانی و یک بار در دوره کارشناسی ناپیوسته و یک بار در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته پذیرفته شده‌اند، در صورتیکه حداقل 24 ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل باشند، می‌توانند در این آزمون با سهمیه رزمندگان شرکت نمایند.
تبصره 2: آن‌ دسته‌ از داوطلبانی‌ که‌ با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در آزمون دکتری (Ph.D) پذیرفته شده باشند، طبق ضوابط حق استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون ورودی دکتری (Ph.D) سال 1390 را نخواهند داشت.

مراحل آزمون:
1- ثبت‌نام‌:
ثبت‌نام برای آزمون ورودی دکتری (Ph.D) سال 1391 از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور از روز یکشنبه  مورخ25/10/90 آغاز و در  ساعت 24 روز یکشنبه 2/11/90 پایان می‌پذیرد.
الف) هر داوطلب ‌بر اساس ‌علاقه ‌فقط می‌تواند در یک کدرشته‌ امتحانی (متناسب با مدرک فارغ­التحصیلی)‌، ثبت‌نام‌ و در امتحانات‌ مربوط شرکت‌ نماید.
تبصره: داوطلبان رشته‌های‌ امتحانی گروه علوم ‌پزشکی (دانشگاه تربیت مدرس) لازم است با توجه به نوع رشته کارشناسی مورد قبول مندرج در دفترچه راهنما ، نسبت به ثبت‌نام در این رشته‌ها اقدام نمایند.
ب) داوطلبان لازم است پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما شخصاً به سایت این سازمان به نشانی:www.sanjesh.org به ‌منظور ثبت‌نام‌، مراجعه و نسبت به تکمیل تقاضانامه ثبت‌نامی اینترنتی اقدام نمایند.
 د) ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمون ‌سال 1391، به روش ذیل امکان پذیر می‌باشد:
1- مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: (www.sanjesh.org).
2- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) از سایت سازمان سنجش .
3- آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت‌نام.
4- با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام در این روش بصورت اینترنتی انجام می‌گیرد، داوطلبان لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال می باشد با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ /500/232 ریال (دویست و سی دو هزار و پانصد ریال) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون یک کدرشته امتحانی، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.
2-امتحانات‌:
1- تاریخ‌ برگزاری‌ آزمون‌:
الف) آزمون‌ ورودی‌ دوره‌ دکتری (Ph.D) سال‌ 1391 بر اساس‌ برنامه‌ زمانی‌ پیش‌بینی‌ شده‌، انشاءالله‌ در صبح و بعداز ظهر روز جمعه 25/1/1391 برگزار خواهد شد.
ب) سطح‌ سؤالات‌ امتحانات‌ اختصاصی‌ حسب‌ مورد در حد دانش‌ و تجربیات‌ فارغ‌التحصیل‌ دوره‌ کارشناسی‌ و کارشناسی ارشد در هر رشته، مطابق‌ فهرست‌ برنامه‌های‌ مصوب‌ شورای‌ عالی‌ برنامه‌ریزی‌ صورت می‌گیرد.
ح) ضرایب مواد امتحانی شامل زبان انگلیسی به عنوان یک ماده آزمونی ضریب 2، استعداد تحصیلی به عنوان یک ماده آزمونی ضریب 1 و دروس تخصصی به عنوان یک ماده آزمونی ضریب 4 می باشد.
3- نحوه‌ پذیرش‌:
الف) معرفی اولیه داوطلبان: معرفی اولیه داوطلب به صورت چند برابر، بر اساس 80% نمره کل آزمون و 20% معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد (معدل‌ها تراز می‌شود) و سهمیه داوطلب صورت خواهد گرفت.
ب) پذیرش نهایی داوطلبان: پذیرش نهایی از بین داوطلبانِ پذیرفته شده‌ی مرحله اولِ معرفی شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش بر اساس نمرات ارسالی دانشگاه‌ها و آزمون کتبی ( درصد تاثیر گذاری هر کدام متعاقباٌ اعلام می شود)، اولویت کدر رشته محلهای انتخابی داوطلب و ظرفیت اعلام شده، صورت خواهد گرفت.
تبصره 1: 20% ظرفیت در هر رشته ‌محل ‌به ‌رزمندگان واجد شرایط که حدنصاب ‌نمره‌ علمی ‌لازم را احراز کرده‌ باشند، اختصاص‌ می‌یابد.
تبصره 2: بر اساس مصوبات معاونت آموزشی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری، 30 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو به شرط کسب 80% نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد به مربیان رسمی و رسمی آزمایشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی است که پذیرش دانشجوی آنها از طریق آزمون سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد.
ج) امتیاز متقاضیان آیین‌نامه استعدادهای درخشان:
داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش در دوره دکتری (Ph.D) می‌توانند براساس آیین‌نامه شماره 3536/2 مورخ 31/6/1386 شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم‌ تحقیقات و فناوری اقدام نمایند.

توصیه‌های‌ مهم‌:
1- با توجه به تاثیر 20 درصدی معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد (معدلهای تراز شده) اکیداً توصییه میگردد که داوطلبان معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را با توجه به بند ک قسمت تعاریف با دقت درج نمایند.
2-توصیه‌ می‌شود داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه و دریافت کدرهگیری یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و نزد خود نگهداری نمایند.
3- هرگونه‌ تغییری‌ از طریق‌ نشریه پیک‌ سنجش‌ (هفته‌نامه خبری‌ و اطلاع‌رسانی‌ سازمان ‌سنجش‌)، سایت سازمان سنجش و در صورت لزوم ‌از طریق رسانه‌های گروهی ‌اعلام ‌خواهد شد.
3-در صورت‌ لزوم‌ داوطلبان می‌توانند با شماره تلفن‌های: 9-8923595‌8-021 با روابط عمومی ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور تماس‌ حاصل‌ نمایند و یا از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی (غیرحضوری) سازمان اقدام نمایند.
 

رشته‌ها و مواد امتحانی مصوب شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری آزمون ورودی دوره‌ دکتری نیمه متمرکز (Ph.D)‌ سال 1391 به تفکیک رشته­های امتحانی به شرح مندرج در جداول ذیل  می‌باشد. 

دریافت جداول با فرمت PDF 
 
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور
نظرات کاربران
یک مربی : 1390/09/07

با سلام، بخشنامه وزارت علوم به مربیان پیمانی اجازه ی ادامه تحصیل در دکتزی زو میده ولی ایجا نوشته مربین رسمی، پارسال هم همین موضوع برای متقاضیان، مشکل ساز شد. سازمان سنجش قبل از شروع ثبت نام، این مساله رو اصلاح کنه.

داوطلب : 1390/09/07

زبان به چه صورتیه؟ مثل سال قبل با نمرات آیلتس و تولیمو واینا همترازی میشه یا نه؟!؟!؟!

متأثر : 1390/09/07

سلام هیچ رشته ای در جهت ارائه منابع به ضعیفی مدیریت نیست. نمیدونم از مریخ اومدن که هنوز نمی دونن هر گرایش حداقل یه درس اصلی همنام با خود اون گرایش داره. تعیین کردن اون درس اینقدر سخته؟ این منابع فقط خاص گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی است. کاش هرگز از ریاضی به این رشته نمی اومدم. 20 گرایش را یه دونه می دونن. یه سر به منابع فنی مهندسی بزنید. کارآفرینی که دیگه مدیریت نیست که خوشبختانه از این جرگه بیرون اومده؟ هر جا که دست به اصلاح میزنن اونو ریشه کن می کنن.

منتظر : 1390/09/07

پس تکمیل ظرفیت چی میشه؟چرا دیگه حرفی ازش نیست؟؟؟

داوطلب : 1390/09/07

درست می گن؛ ما مربی های پیمانی طیق بخشنامه معاونت محترم آموزشی وزارت علوم می تونیم با یک سال سابقه و با معرفی دانشگاه، بورسیه بشیم ولی از طریق آزمون دکتری به مشکل بر می خوریم اگه رسمی نباشیم. بهتره کسانی که تصمیم گیرنده هستن، بیشتر دقت کنن و از بخشنامه ها مطلع باشن.

پازسا : 1390/09/07

برای رشته مدیریت چراریاضی رواضافه کردند؟؟؟؟؟؟؟؟واقعا به این کارمیگن کارکارشناسی شده ؟؟؟!!!!!!!! ریاضی ازکجاآمد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مریم : 1390/09/07

این منابع که به بقیه گرایشهای مدیریت بجز منابع انسانی ربطی نداره. بقیه درس تخصصی نداشتند که همه باید منابع انسانی بخونند؟؟!!!!!!!!!!!

داوود : 1390/09/07

خیلی عجیبه روش تحقیق که لازمه ی دوره دکتری است رو حذف کردن و ریاضی رو اضافه!

داوطلب : 1390/09/07

اخه این چه وضعیتیه؟ منابع آزمون همه رشته ها تخصصی شد الا این رشته مدیریت . این چه نگون بختیه که ما داریم. به کی بگیم حرف دلمون رو. چرا آخه اینها نمی فهمن که باید درس تخصصی در رشته رو بگذارند.

فروغ : 1390/09/07

سلام.من فوق لیسانس ریاضی مالی هستم.این رشته در ایران دکترا ندارد.به مدیریت مالی نزدیکتره تا ریاضی.در مجموعه مدیریت ننوشته که ریاضی مالی ها می توانند دکترا مدیریت شرکت کنند.تکلیف ما چیست؟ما از ریاضی فاصله گرفتیم و بحث های مالی خوندیم الان نمیشه دکترا ریاضی قبول بشیم.من پارسال آزمایشی مدیریت شرکت کردم.برام کارت هم صادر شد.آیا امسال اگه شرکت کنم و قبول بشم قبولیم رد میشه؟

محسن : 1390/09/07

منظور از دروس تخصصی چه درسائیه؟ ریاضی جزء دروس تخصصی محسوب می شه؟ یعنی ضریبش تو کنکور چهاره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سعید : 1390/09/07

مدیر سایت و مسئولان سایت خواهشمند است منابع جهت مطالعه را هرچه سریعتر اعلام فرمائید.
پاسخ: سایت به روزرسانی شد

پریس : 1390/09/07

با سلام. من امیدوار بودم که گرایش ها تفکیک شوند. کافیه یک نفر دیپلم داشته باشه تا بدونه مدیریت رسانه و مدیریت صنعتی تنها وجه اشتراکشون نام مدیریت است که در ابتدای آن آمده. چر باید کسی که هیچ سررشته ای از موضوع نداره در مقطع دکتری وارد آن رشته شود؟ همانطور که می دونید آنقدر رقابت شدید هست که بعضیا به قیمت قبولی حاظرن شانسشون رو همه جا امتحان کنن. و این وسط ممکنه حق بعضی از گرایش ها ضایع بشه. با احترامی که برای همه رشته ها قائل هستم ولی می خوام بدونم بچه های هتلداری که در دوره لیسانس دروس خانه داری و شیرینی پزی گذرونده اند برای چی باید ریاضی امتحان بدن؟ اسم این کار بیشتر عمومی سازیه تا تخصصی سازی و من مطمئنم بچه های لیسانس راحت تر از بچه های ارشد می تونن دکتری قبول بشن. و قبول شدن در دکتری براشون به مراتب ساده تر از ارشده D: من از جامعه مدیریت خواهش می کنم به این نوع برنامه ریزی افتضاح اعتراض کنن نه برای اینکه آزمون دکتری مدیریت خوب برگزار بشه. برای اینکه دارن آبروی مدیریت رو در عمل می برن و اون رو معادل آزمون و خطا می کنن. اینجوری مدیریت خوندن یعنی کشک!

داوطلب : 1390/09/07

تعجب آور است روش تحقیق از مجموعه مدیریت حذف شده!!!!!!!!

رزمنده طرح شش ماهه دانشجویان : 1390/09/07

آقا من یک اعتراض کوچک، نصف و نیمه دارم خواهشم این است مسئولان سازمان سنجش جواب بدهند چرا طرح 6ماهه دانشجویان را جزو رزمندگان لحاظ نمی کنید در حالی که : 1- طرح معلمان اعزامی به جبهه جزو رزمندگان داوطلب محسوب می شوند 2-این طرح تنها یک، دو دوره ورودی دانشجویان را شامل شدو غیر از برکات معنوی اعزام به جبهه که داشت اما باعث شد بسیاری از دانشجویان بیش از دو ترم فراغت از تحصیلشان عقب بیفتد 3- باور کنید بسیاری از این دانشجویان با عشق و علاقه و داوطلبانه فرم اعزام را پرکرده و به مناطق جنگی اعزام شدند نه برای مدرک تحصیلی اونم فوق دیپلم!(در مورد من که دانشجوی فوق دیپلم امور زراعی بودم) 4- در بین دانشجویان فوق لیسانس کسانی را دیدم که به علت پرنشدن ظرفیت رزمندگان آن ظرفیت به داوطلبان آزاد تعلق گرفت امید وارم مسئولان سازمان سنجش در مورد این رزمندگان تغییر ایجاد کنند. جالب این است وزارت علوم تنها گروهی از رزمندگان را که خود سازماندهی واعزام کرد به عنوان رزمنده داوطلب قبول ندارد.واقعا چرا؟ رزمنده طرح شش ماهه دانشجویان

داوطلب : 1390/09/07

به این نوع اعلام منابع میگن کار کارشناسی شده؟

سعیده (در پاسخ پریس) : 1390/09/07

با شما موافقم اگر دقت کرده باشین جدیدا هر کسی از هر رشته و دانشگاه سطح پایینی احساس می کنه میتونه ارشد و دکترای مدیریت شرکت کنه چون دارن عمومیش می کنن متأسفم برای این نوع برنامه ریزیها، خبری از روش تحقیق، تحقیق در عملیات، مدیریت تولید و .... در لیست درسها نیست!!! اینجوریه که هر کسی بشینه درس حفظ کنه واسه کسایی که واقعا به این رشته علاقه دارن میتونه قد علم کنه ، احساس کنه که مدیریت آسونترین رشته برای تحصیلات تکمیلیه، خبری از درسهای تخصصی و اساسی نیست

محمد : 1390/09/07

من که واقعا انتظار این حالت نداشتم با خودم می گفتم درس ها تخصصی تر میشه !!! بعد می گن چرا مردم می رن خارج از کشور ادامه تحصیل می دن

محمد : 1390/09/07

به نظرم به جای این که شکایت کنیم چرا مواد امتحانی این جوریه ازشون بخوایم اجازه بدن دکترا رو با کارشناسی ارشد همنیاز بکنیم شاید قبول کنن از اینا بعید نیست هه هه هه

کیوان : 1390/09/07

سلام به تمامی دانش آموحتگان رشته مدیریت . فکر کنم پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد . معنا و مفهوم دروس تخصصی در گرایش های مختلف مدیریت را فهمیدیم . یعنی : رفتار سازمانی و منابع انسانی ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟ پس او نائی رو که خوندیم چی میشه ؟ بازاریابی و مدیریت سرمایه گذاری و پژوهش عملیاتی و تولید

علیرضا : 1390/09/07

با سلام به همگی و تشکر از سایت خوب مدیر. من متوجه نشدم زبان رشته مدیریت تافل است یا تخصصی . جایی توضیح این موضوع را ندیدم . اگر کسی می تواند کمک کند ممنون.
زبان کلیه رشته ها عمومی (تافل) است

علی : 1390/09/07

سلام ! لطفا تکمیل ظرفیت بر اساس ضرایب جدید - یعنی دروس تخصصی با ضریب چهار - اعلام کنید

علی : 1390/09/07

سلام ! لطفا نتایج تکمیل ظرفیت بر اساس ضرایب جدید - یعنی دروس تخصصی با ضریب چهار - اعلام کنید....چون در حق کسانی که در دروس تخصصی درصد بالایی جواب داده اند و طبیعا با سواد تر بوده اند اجحاف شده

محمد : 1390/09/07

واقعاً خسته شدم.چقدر بی برنامگی آخه مگه چقدر سخته تا اساتید گرایش های مختلف رو جمع کنند و از اونا نظر بخوان .من که گرایشم مالیه چرا باید منابع انسانی و رفتار سازمانی بخونم.چرا؟چرا؟....

پریس : 1390/09/07

من معتقدم با غرغر کردن در این صفحه هیچ چیز درست نمی شه. به نظر شما مسئولانی که به خودشون زحمت ندادن نظر متخصصان رو بپرسن ( اگر پرسیدن، متأسفم برای اون متخصصی که این نظرش بوده) میان نظر ما رو اینجا می خونن؟! دوستان محترم اگر واقعا ماادعا داریم که می تونیم در آینده مدیران خوبی بشیم همین الان باید خیلی منطقی نظرمون رو به مسئولان اعلام کنیم. من باز هم از مسئولان سایت خواهش می کنم به مناسبت این هفته بسیج هم که شده به نحوی همه معترضان رو با هم بسیج کنه و خیلی منطقی و حسابی نظرمون رو منتقل کنیم. ما باید از شایستگی حرفه ایمون دفاع کنیم تا به قول سعیده هرکی از هرجا هوس نکنه بیاد مدیریت بخونه و یکی بشه مثل مدیران فعلی. حالا عقل اونا نرسیده. عقل ما که می رسه چرا باید تن به این برنامه بدیم؟ اگه بخوایم خیلی خوشبین باشیم شاید واقعا مجاب بشن. اگر مجاب هم نشدن حداقل انقدر دیگه به این خرابکاریاشون افتخار نمی کنن.

محسن : 1390/09/07

اولا این آزمون کاملا جنبه فرمالیته داره ... دکترا = مقاله و تحقیق .... خطاب به سعیده و پردیس ... قابل توجه شما ها ...در آمریکا مهد مدیریت نوین .. کسانی وارد رشته مدیریت میشوند که سطح توان تحلیلی بالایی دارند .. gmat از همون جا میاد ... شما دانشجویان مدیریت در کارشناسی اکثرا از رشته علوم انسانی هستید ...و از ریاضی فراری ..کم توان در تحلیل مسئله .. یکی دلایل پیشرفت نجومی فناوری اطلاعات حضور مهندسان تحلیل گر در سمت مدیریت هست ....پس اینقدر مدیریت مدیریت نکنید .. به نظر من باید از دروس کارشناسی تئوری مدیریت و تحقیق در عملیات انتخاب میشد اما در مقطع ارشد دوستان ما کتاب و منابع تخصصی درخور (منظور منابع درسی است) نداریم .... باید منابع خارجی مبنا قرار بگیرد ....  کسی که اهل تحقیق و مقاله نوشتن و مطالعه هست باید بر روش های تحقیق مسلط باشه . پس نیازی به سنجش این واحد درسی در دکترا نیست من کارشناسی کامپیوتر از پیام نور فارغ التحصیل 88 با معدل 13 رتبه تک رقمی ارشد ... حتی یکبار هم سر کلاس (کارشناسی) هیچ استادی حاضر نشدم ....(همون دانشگاه سطح پایین )

تکمیل ظرفیت : 1390/09/07

تکمیل ظرفیت چی شد؟ با نظر علی تا حدودی موافقم. حالا که میگن برا تکمیل ظرفیت می خوان فرم انتخاب رشته بدن پس باید افراد بر اساس نمره تراز معرفی بشن. من فقط دانشگاه های تهران زده بودم که مجاز نشدم ولی با تراز پایین تر ازمن برای شهرستان معرفی شدند. پس انصاف اینست که با توجه به نمره تراز برا تکمیل ظرفیت معرفی صورت گیرد

پریس : 1390/09/07

خیلی جالبه آقا محسن حتما با همین توان تحلیلی تون متوجه شدین که من به خاطر انسانی بودنم دارم این صحبت ها رو می کنم (هرچند که انسانی نبوده ام اما فکر نمی کنم زیاد ربطی داشته باشه). فرض کنید من می خوام برم خط مشی بخونم. ارشدم هم دولتی بوده. شاید من توان تحلیلی بالایی در رشته مورد نظرم داشته باشم اما ریاضی ام ضعیف باشه. حالا به نظر شما ریاضی ای که آخرین بار 4 سال پیش پاس کردم مهم تره یا درس خط مشی (که در دوره ارشد خوندم ) و یا حداقل تئوری های مدیریت دولتی؟ به نظرتون اگر همه داوطلبان غیرمربوط به این رشته رتبه های بالا را کسب کنند آنوقت علاقمندان به خط مشی چند درصدشون به مصاحبه راه پیدا می کنن که بخوان از توان تحلیلیشون استفاده کنن؟ دانشگاه ها هم مجبور می شن از بین گزینه های محدود چند نفر رو انتخاب کنن چون اصلا اون رقبای اصلی با این منابع به مصاحبه راه پیدا نکردن. من از ریاضی نمی ترسم اونقدر استعداد دارم که یکبار المپیاد ریاضی در سطح مدارس اول شدم. اما می خوام بدونم ریاضی چقدر در خط مشی تاثیرگذاره؟ بیشتر از خود خط مشی؟ دانشگاه سطح پایین و رشته غیر مرتبط هم مهم نیست هر کی علاقه داره بیاد مدیریت بخونه فقط دغدغه ما معیار سنجش مناسبه.

محسن به پردیس : 1390/09/08

اولا من ادعایی نکردم ...حقیقت مطلب رو ادا کردم مشکل اصلی اینجاست که مسئولین شب میخوابن صبح پا میشن تصمیم میگیرن ... ظرفیت دکترا رو افزایش بدن ... بدون بررسی .. بدون برنامه ریزی ......... ولی دوستان من تصور میکنم انتخاب این دو درس ( رفتار سازمانی و منابع انسانی) اگه توجه کنید بیشتر از دروس مدیریت دولتی هست .. احتمالا دغدغه مدیران دولتی این هست که اول خودشون دکترا بگیرن (ضایع است مدیران ارشد عنوان دکترا نداشته باشن حالا که سالی 10000 نفر دکترا میگیرن) یکی از اساتید در مورد ضعف رشته های مدیریت در ایران میگفت دلیل اصلی وجود اساتید مدیریتی است که دغدغه اصلی شون دانشگاه نیست ... خیلی از اساتید در سازمان های مختلف دولتی و خصوصی شغل دوم دارند .. (دغدغه شون بیشتر پول درآوردنه ) ... همین اساتیدی هم که وجود دارند ازشون استفاده نمیشه

سعیده به محسن : 1390/09/08

واقعیت اینه که من هم از رشته ریاضی وارد دانشگاه شدم. برای رشته های اقتصاد و مدیریت کسی میتونه حرفی برای گفتن داشته باشه که قوه تحلیل داشته باشه، پس با شما کاملا موافقم. اما من کسانی را می بینم که از دانشگاههای بی نام و نشان (اشاره ای به دانشگاه شما نکردم!) ادعای این رو دارن که با سه ماه حضور در کلاس کنکور و یادگیری راههای میانبر حفظ کردن منابع درسی مدیریت می تونن وارد دوره تحصیلات تکمیلی بشن. حرف من سر اینه که چرا باید اینقدر دوره ارشد و دکترای این رشته را عمومی کنن که چنین وضعی پیش بیاد؟؟ این یه واقعیت تلخه. چرا تحقیق در عملیات و مدیریت تولید و ... که سطح تحلیل و توانمندی تصمیم گیری اجرایی یک مدیر را می سنجه باید از دروس امتحانی حذف بشن. چرا باید کسی بدون پشتوانه تحقیق و پژوهش در مصاحبه دکترای سال 90 پذیرفته بشه؟ چرا باید کسی با حفظ کردن چند تا فلش کارت و خلاصه کتاب از یه رشته دیگه بیاد مدیریت بخونه که فقط بگه دارم ارشد میخونم؟ آیا این نوع پذیرش دانشجو واقعا محک سطح علمی فرد هست؟ منابع این دوره دکترا هم دست کمی از منابع دوره قبل نداره. در مورد درس استعداد تحصیلی هم خود من موافقم با بودنش، چون سطح هوشمندی فرد و قوه تحلیل قضایاش سنجیده میشه. برای شما و همه دوستانم آرزوی موفقیت بیشتر دارم

مجتبی : 1390/09/08

به نظر من منابع خوبی رو معرفی کرده اند. تنها مشکلی که وجود دارد اینکه بعضی از گرایش ها جدا نشده اند و ریاضی رو هم باید حذف می کردند.

امیر : 1390/09/09

ببینید چه کسانی کتاب های منابع انسانی و رفتار سازمانی بیشتری نوشتن و چاپ کردن، همین دو نفر به دلیل داشتن پست، تو جلسات بودن و این منابع رو پیشنهاد کردن تا کتاباشون فروش بیشتری داشته باشه؛ اگه به جای ریاضی، روش تحقیق و به جای رفتار و منابع انسانی، یکی از دروس بازاریابی، تحقیق در عملیات، مدیریت مالی و مدیریت استراتژیک یا منابع انسانی رو به صورت اختیاری میذاشتن، خیلی تخصصی تر می شد.

مردودی سال قبل : 1390/09/10

امیرجون در کنکور کارشناسی ارشد بازاریابی و تحقیق در عملیات و مدیریت مالی را امتحان دادی دیگر؟ نه عزیز دلم؟ حالا اطلاعات پیشرفته ات را در این مباحث بگذار برای جلسه مصاحبه و آنجا درافشانی کن و اجازه بده با همین آزمون نیمه تخصصی و نیمه عمومی حال کنند.

مردودی سال قبل : 1390/09/10

والله ریاضی را نمی خواهند در سطح فنی و مهندسی بگیرند که این طور اعتراض می کنید. کلا مباحث ریاضی قرنهاست تغییر نکرده. ببینید حد و مشتق را!!! در عوض روش تحقیق و مباحث پراکنده اش را ممکن است از هر کتابی طرح کنند بنابراین زنده باد مشتق و انتگرال . برای ما ریاضی فیزیک ها که روزی روزگاری قرار بود مهندس بشیم و نشدیم بسی خاطره انگیز است. ما از اول ورود به دانشگاه شاگرد تنبل بودیم و دکتر هم بشیم همانیم که بودیم!!!

نگین : 1390/10/29

چرا برای آزمون دکتری 1391 سایت ایثار به من کد رهگیری ایثار گری نمی دهد

رضا : 1391/01/05

ببخشید من آخر سر نفهمیدم که آیا امسال هم نمرات آیلتس یا تافل مشابه سازی میشن تو آزمون یا نه! ممنون میشم یکی جواب بده

مریم : 1391/06/29

میشه یه نفر منو راهنمایی کنه من ارشد ریاضی خوندم میتونم در آزمون دکتری رشته مدیریت موفق بشم؟

Miladbauer : 1391/12/22

سلام کسی میدونه سهمیه طلبه هادرکنکورچندد صده؟؟

نام شما (ضروری)  

ایمیل (ضروری)